Blizgantis jaukas pinigams vilioti
Jeigu lankstinuke jums siūloma rinkti sidabrinius JAV dolerius, tai ne balandžio 1-osios pokštas. Tačiau patrauklus pasiūlymas taip pat gali apkvailinti. Ir gerokai patuštinti piniginę.
Pasiūlymas tapti numizmatu
Nemažai tautiečių, ko gera, jau vartė rankose lankstinuką, kuriame išdėstytas siūlymas užsisakyti vieną iš 5 tūkst. Lietuvai skirtų proginių sidabrinių dolerio monetų su pirmojo JAV prezidento George'o Washingtono atvaizdu. Monetą netgi galima įsigyti už perpus mažesnę kainą, t. y. 79 litus, be to, jeigu nepatiks, per 15 dienų ją bus galima grąžinti ir atgauti pinigus.
Tiesa, jeigu vis dėlto nuspręstumėte monetą pasilikti, iš karto būtumėte įtrauktas į kolekcininkų sąrašus ir kas mėnesį iš esą pasaulyje vertinamos JAV sidabrinių dolerių kolekcijos gautumėte po monetą, kuri jau kainuos 159 litus. Tiesiog puikus būdas be didesnių pastangų pradėti numizmato karjerą.
Kolekcija be pabaigos?
Tokį siūlymą pateikė tik pernai įkurta bendrovė "Monetų namai". Ji skelbiasi esanti oficialus tokioms valstybėms kaip JAV, Jungtinė Karalystė ar Suomija priklausančių monetų kalyklų atstovas.
Pirmą įtarimą kelia tai, kad lankstinuke nenurodoma, kiek monetų sudarys kolekciją. Iš jame pavaizduotos dėžutės galima spręsti, kad jų turėtų būti dvylika. Norint tai išsiaiškinti, teko skambinti nurodytu numeriu.
Atsiliepęs skambučių centro konsultantas paaiškino, kad sidabrinių dolerių kolekciją iš tiesų sudarys dvylika monetų, vėliau bus pridėta ir dėžutė. Taigi pradedančio kolekcininko malonumas atsieitų apie 1,8 tūkst. litų. Už monetas galima atsiskaityti trimis būdais – banke, pašte ar internetu.
Konsultantas tęsė, kad jau numatytos kelios kitos monetos, tarp jų – sidabriniai doleriai su Dwighto D.Eisenhowerio ir Benjamino Franklino atvaizdais, o artimiausiu metu turėtų būti paskelbta likusi kolekcijos dalis.
Ar tai reiškia, kad į pašto dėžutę gali atkeliauti daugiau negu 12 monetų? Pasirodo, taip. Tad patys to nežinodami, gyventojai rizikuoja pradėti kaupti kolekciją be pabaigos.
Blogos reputacijos šleifas
Dar daugiau abejonių sukelia po lankstinuko tekstu pasirašiusio Remigijaus Dindos pavardė. Maždaug prieš metus jis buvo minėtas spaudoje kaip bendrovės "IMP Baltic" produktų vadovas.
Anuomet bendrovė vieno vaikų žurnalo skaitytojams siūlė laimėti kortelių su gyvūnų paveikslėliais. Vėliau paaiškėjo, kad laimėtojai ne tik turėjo susimokėti už prizą, bet buvo įtraukiami ir į painius prenumeratos tinklus. Po to kas tris keturias savaites jie "laimėdavo" naujų kortelių, už kurias turėjo mokėti po 16 litų. Tiesa, bendrovės atstovai tąkart teisinosi, kad visos sąlygos buvo nurodytos smulkiu šriftu ir įstatymų jie esą nepažeidė.
Panaršius po internetą, galima rasti ne vieną skundą dėl įkyrios "IMP Baltic" kortelių prenumeratos, kurios niekaip nesisekė atsikratyti. Pabandžiusiems nemokėti mėnesio įmokų už abejotinos vertės leidinius, bendrovė grasino skolas išieškosianti.
Už "pilkuosius" rinkodaros veiksmus "IMP Baltic" buvo sulaukusi sankcijų dar 2001 m. Prieš porą savaičių, išnagrinėjusi 22 vartotojų skundus, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba šiai bendrovei už nesąžiningą komercinę veiklą skyrė 7 tūkst. litų baudą.
Veiklos modelis žinomas
Vartotojų teisių apsaugos tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Stirbys teigė, kad "IMP Baltic" veiklos modelis – jokia naujiena, panaši komercinė veikla paplitusi kitose valstybėse, pavyzdžiui, JAV.
Vertindamas "IMP Baltic" veiklą, K.Stirbys teigė, kad pagrindinė problema ta, jog vartotojai iš anksto negalėjo nuspręsti, kiek ši paslauga jiems kainuos.
"Jeigu prenumeruojame laikraštį, žinome, kiek kainuos prenumerata per metus. O šiuo atveju vartotojas nežinojo tikslios tų kortelių prenumeratos kainos, kiek jam kainuos surinkti visas korteles ir daugelis vartotojų, kurį laiką prenumeravę, vėliau ją nutraukė, nes paaiškėjo, kad tai neekonomiška ir per brangu", – pavyzdį pateikė K.Stirbys.
Bando mėtyti pėdsakus?
Susisiekus su R.Dinda, jis tikino, kad bendrovėje "IMP Baltic" dirbęs 2002–2008 m., o per šį laikotarpį jai esą nebuvo skirta jokių baudų už vartotojų teisių ar Konkurencijos įstatymo pažeidimus. Tačiau bauda įmonei skirta ir už tą veiklą, kurią ji vykdė, kai joje dar darbavosi ir R.Dinda.
Kad ir kaip ten būtų, R.Dindos atstovaujami "Monetų namai" priklauso įmonei "Nordic Moneta", kurios akcininkai, kaip tvirtino pats pašnekovas, yra didžiausia Europoje monetų prekybos įmonių grupė "Samlerhuset" ir Suomijos monetų kalykla "Rahapaja". Pasak jo, "Samlerhuset" veikia vienuolikoje šalių ir yra viena didžiausių monetų pirkėjų tiek iš privačių kolekcininkų, tiek iš monetų kalyklų.
"Tos pačios kolekcijos ir monetos parduodamos vienuolikoje kitų pasaulio šalių, todėl kolekciją užsisakę klientai gaus įdomias ir svarbias monetas. Parduodame ne tik monetą, bet ir jos istoriją: faktus, kuo ji svarbi, kas ir kodėl joje pavaizduota. Mūsų tikslas – sudominti žmones monetų kolekcionavimu", – kalbėjo R.Dinda.
Beje, bendrovei "Nordic Moneta" priklausančios įmonės veikia ir Latvijoje bei Estijoje, o šių šalių gyventojai taip pat neseniai sulaukė panašių siūlymų. R.Dinda pridūrė, kad šalyse, kuriose pradėjo veikti "Samlerhuset" įmonės, monetų pardavimas išaugo kelis ar keliolika kartų ir tapo tūkstančių žmonių pomėgiu.
Prenumerata be pabaigos
R.Dinda dar kartą patikino, kad monetų bus galima atsisakyti ir atgauti pinigus.
"Monetos bus siunčiamos iš anksto neapmokėjus ir klientas per penkiolika dienų nuspręs, ar nori gautą monetą pasilikti ar grąžinti. Klientas bet kurią akimirką galės atsisakyti toliau kolekcionuoti monetas ir tam nebus jokių trukdžių", – kalbėjo jis.
Paklausus, kiek iš viso reikės surinkti monetų, R.Dindos atsakymas buvo aptakus: monetų kolekcijos dydis priklausys nuo susidomėjimo ir nuo galimybės pasiūlyti įdomių monetų už prieinamą kainą. Tad ir šiuo atveju neaišku, ar toks kolekcionavimas nevirs nesibaigiančia brangių monetų prenumerata.
Prekiauja tarytum puodais
Galop ar siūlomos monetos iš tiesų tokios vertingos?
Pirmoji kolekcijos moneta, atrodo, nėra eilinė. Ji 1982-aisiais išleista pirmojo JAV prezidento G.Washingtono 250-ųjų gimimo metinių proga. Ši proginė moneta laikoma pirmu šiuolaikinių JAV proginių monetų serijos egzemplioriumi. Jos nominali vertė – 0,5 JAV dolerio, nors ja atsiskaityti niekur nepavyks.
Vis dėlto ši moneta nėra nei labai reta, nei labai sena, nei itin brangi – JAV interneto aukcionuose ją galima įsigyti už 8–30 JAV dolerių (20–75 litus).
Lankstinuką su siūlymu įsigyti JAV proginių monetų matęs Lietuvos monetų kalyklos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vaitiekūnas teigė, kad jam toks būdas prekiauti monetomis panašus į prekybą puodais. "Proginės monetos vertę visada nustato rinka – kuo mažesnis tiražas, kuo jos tema populiaresnė, tuo ji brangesnė. "Monetų namai" daro verslą, ta reklamuojama vertė tik masalas. Ko gera, jie iš amerikonų nupirko jas, be abejo, parduoda brangiau", – sakė jis.
Vytautas Aleksiejūnas, Lietuvos banko Kasos departamento vyriausiasis numizmatas
Monetos vertės nustatymas kiekvienu atveju yra labai skirtingas. Pirmiausia, monetos kaina priklauso nuo jos būklės. Pasakyti, ar ta moneta verta prašomų pinigų jos neapžiūrėjus, nelaikius rankose, yra sunku. Tokiu atveju galima tik atsiversti katalogą ir pasakyti kainą "nuo iki".
Siūlymus monetą įsigyti iš lankstinuko galima palyginti su elektronine prekyba. Perkant internetu apie pirkinį irgi sprendžiama iš paveikslėlio, tad šiuo atveju turi būti labiau pasitikima pačiu pardavėju.
Šiuo metu yra visokių kolekcionierių, vieni renka lietuviškus, kitiems įdomūs užsienio valstybių pinigai. Aišku, dažniausiai vyrauja savos šalies monetos, juo labiau kad yra ne tik šiuolaikinių, bet ir viduramžius siekiančių monetų.
Lietuviškų monetų pradžia yra XIV a. antra pusė, o kainą lemia jų retumas. Jeigu monetos unikalios ir jų tėra vienas du egzemplioriai, tai jų kaina labai didelė. Pavyzdžiui, neseniai mačiau, kad Jono Kazimiero laikais nukaldintas medalis aukcione parduodamas už 115 tūkst. eurų. Panašiai ir su monetomis. Tiesa, jeigu surandamas lobis su 10 ar 100 tokių pačių monetų, jų kaina krinta.
Monetos kaina
1982 m. išleistą jubiliejinę 250-ųjų George'o Washingtono gimimo metinių monetą interneto aukcionuose galima įsigyti už 8 JAV dolerius. Jeigu moneta įdėta į specialų apvalkalą ir prie jos pridedamas sertifikatas, kaina išauga iki 15 JAV dolerių. Jeigu moneta dar ir specialioje dėžutėje, ji gali atsieiti ir 30 JAV dolerių.
straipsnis is Kauno dienos